Wielkie kolorowe szaleństwo, czyli Holi Festiwal

Holi, to obok święta świateł Diwali – jedno z najważniejszych hinduistycznych świąt podaje colordaypg.pl . To dzień radości w związku z nadejściem wiosny, dzień zwycięstwa dobra nad złem. To święto obsypywania się kolorowymi proszkami, które mają symbolizować szczęście. Rytuał ten ma przynosić zdrowie i powodzenie w życiu. Holi to święto ruchome, oznacza to, że co roku wypada w innym dniu, ponieważ uzależnione jest od pełni księżyca.

Deski Warszawa
http://vipparkiet.pl/
Dobierzemy dla Ciebie podłogę idealną dla Twojego wnętrza.
Odwiedź nasz salon VIP Parkiet w Warszawie.

O tym święcie krąży wiele legend, które mają bezpośredni wpływ na współczesną formę obrzędów. W tym dniu wszyscy składają sobie życzenia, są dla siebie radośni i na znak szczęścia malują sobie kolorowe kropki na czole. Jednak szybko giną one pod wieloma warstwami kolorowego proszku. Dawniej do tego rytuału używano tylko naturalnych proszków wyprodukowanych z kwiatów i owoców, które były bezpieczne dla skóry. Jednak kiedy święto zyskało na popularności zastąpiono je na syntetyczne, które nie do końca są zdrowe dla skóry. Sama uczestniczyłam w tym malowniczym wydarzeniu i ze swojego doświadczenie mogę poradzić by biorąc udział w święcie kolorów nie zakładać na siebie ubrania, które później będziemy mogli bez żalu wyrzucić. Barwniki dość silnie wnikają w ubrania a także trudno je zmyć ze skóry.

Dlatego przed festiwalem warto natłuścić swoją skórę oliwką bądź olejkiem kokosowym, aby później łatwiej zmyć proszek ze skóry. Gdzie najlepiej świętować taki festiwal ? Otóż najlepiej wybrać się do Indii skąd wywodzi się ten festiwal. Tam według tradycji odbywają się ogromne walki na kolory rozgrywane pomiędzy mężczyznami, a kobietami z obu wiosek. Mają one być symbolem upamiętniającym wielką miłość pomiędzy Kriszną i pasterką Radhą.

Jeśli nie masz możliwości wyjazdu za granicę, możesz wybrać się na festiwale kolorów również w Polsce, które organizowane są w większości polskich miast nawet kilka razy w roku. Na Festiwalu poza koncertową muzyką i tęczowymi proszkami jest wiele innych ciekawych atrakcji. Na festiwal może przyjść każdy bez względu na płeć czy wiek. Każdy będzie się świetnie bawił.

Podobne wpisy