Święto kolorów czyli Holi!

Holi to hinduistyczne święto wiosny, o którym wiele możemy dowiedzieć się z colordaypg.pl . Jest to święto które odbywa się w dniu pierwszej pełni księżyca. W dniu święta Holi, hindusi obrzucają się kolorowymi proszkami i oblewają wodą. To święto radości, pokoju i wybaczenia. Holi do dnia dzisiejszego jest hucznie obchodzony w indyjskich miastach. Do tak wyjątkowego dnia trwają uroczyste przygotowania. Dzień przed rozpoczęciem świętowania, ludność zbiera drwa, z których rozpalą wielkie ogniska wzdłuż pobliskich dróg.

Budowa chłodni
http://iceberg.com.pl/chlodnictwo
Urządzania chłodnicze, agregaty skraplające i inne.
Zapoznaj się z ofertą firmy Iceberg.

W tym dniu nie istnieją żadne różnice ani bariery między ludźmy, wszyscy są jednością. Każdy bez względu na rasę, kolor skóry, płeć czy religię jest mile widziany. W końcu chodzi o dobro i pojednanie. Tęczowe kolory, także tutaj oznaczają różnorodność, które mimo, że są różnej barwy w powietrzu łączą się w jedność. Świętowanie wiosny trwa w Indiach kilka dni i różni się w zależności od regionu. Na południu Indii wiosna nieszczególnie różni się od lata i zimy, dlatego tam obchody są mniej huczne. Na północy różnice pomiędzy porami roku są bardziej widoczne. Czas przesilenia wiosennego jest świętowany na całym świecie. To czas, w którym wszystko budzi się na nowo do życia.

Legenda głosi, że Holi, swoją nazwę wzięło od imienia Holiki, która była siostrą złego króla demonów o imieniu Hiranyakashipu. Chciwy król chciał, żeby wszyscy na całym świecie modlili się tylko do niego. Jednak jego własny syn Prahalad, postanowił modlić się do dobrego boga Vishnu. Za to bezwzględny ojciec skazał go na śmierć. Nakazał Holice, która była odporna na ogień, wziąć Prahalada w ramiona i wejść z nim w ogień. Jej dar działał jednak tylko wtedy, gdy wstępowała w ogień samotnie. Holika zginęła w płomieniach, a jej siostrzeniec, dzięki swoim żarliwym modlitwom ocalał. To właśnie dlatego w dzień święta Holi, hindusi w całych Indiach palą ogromne ogniska, wokół których odbywają się tańce i zabawy. Następnego dnia, już od rana, wszyscy składają sobie życzenia i życzą sobie „szczęśliwego święta Holi”. Na znak szczęścia i radości malują sobie kolorowe kropki na czole, która później ginie w ogromie innych kolorów. Kolorowanie twarzy bliskim jest tam tradycją, która ma przynosić szczęście, zdrowie i powodzenie.

Tak wygląda legenda i cała historia związana ze świętem holi które według mnie jest najbardziej kolorowym świętem na świecie!